Димитър Димитров се занимава от 12 години с продажбата, консултирането и реализацията на бизнес софтуер като търговски директор в една от най-големите компании в България. За него магистратурата “Бизнес анализ и ERP решения” е предизвикателство и очаквана стъпка в кариерното развитие.
„Допълнителна квалификация за мениджъри или трамплин за успешна кариера? Спокойно бих казал и двете. Сред 35-те колеги, които завършихме първи випуск на тази специалност има както хора на ръководни позиции като търговски директор, шефове на направления, ръководители на екипи, така и хора, които тепърва навлизаха в света на бизнеса и имаха желанието да бъдат максимално подготвени и да боравят с новите инструменти за управление – ERP, CRM, BI, които формират гръбнака на управление на всяка съврменна фирма. Бизнес нишата на ERP системите е бурно развиваща се в последните 10 години и да си в крак с най-доброто към момента си е предизвикателство. Прекрасно е, че магистратурата дава възможност да научиш последните тенденции в развитието на тези системи от самите лидери на пазара и да имаш възможността да „накликаш“ повечето модерни към момента системи лично. Да попиваш от опита на водещите бизнес консултанти по управление на проекти по внедряване, най-добри практики и проблеми е страхотна възможност, която дава магистратурата. Първата магистърска програма в България „Бизнес анализ и ERP решения“ е едно успешно начало на новото и модерно бизнес образование в България“, разказва Димитър Димитров.
От години се говори, че намирането на мениджърски кадри е проблем в България. Подготовката не е на ниво, познанията в управлението на процесите е ограничено. За висшето образование, нуждите на бизнеса, липсата на практически опит и теоретични познания се говори от много време. Появата на магистърска специалност по ERP системи е нещо очаквано, но доскоро е било без реална „дата на доставка“ според водещите специалисти в бранша.
ERP системите са създадени, за да спомагат контрола и успешното управление на фирмите, били те производствени или търговски. Все по-ключово става мениджърите в една огранизация да познават естеството на този род системи, за да подберат правилната за тяхната дейност, за да се възползват от предимствата, които един такъв инструмент би могъл да им предложи и за да осъществяват качествено дейностите си.
Колко хора на водещи мениджърски позиции биха могли да се похвалят, че напълно осъзнават предимствата и ограниченията, които ползваните от тях системи за управление им дават? Колко биха могли да направят разумен избор при търсене на нова такава? Все въпроси, чийто отговори бихме могли да намерим в правилно изградена, структурирана и практически насочена образователна дисциплина.