„Бизнес софтуер и ERP платформи“ е единствена и уникална за България магистърска програма, която е изцяло фокусирана върху бързо развиващия се сегмент на системите за управление на бизнеса. По време на следването си студентите получават знания както от експерти в бранша, които притежават богат практически опит и умения, усвоени в реална бизнес среда, така и от утвърдени академици с дългогодишен стаж в образованието.
Студентите се запознават с методологията на различните платформи за управление на бизнеса, получават възможност да се докоснат до върхови технологии и ноу-хау за тяхното практическо управление и прилагане в реална среда.
Партньори от бизнеса
Партньори в магистърската програма “Бизнес софтуер и ERP платформи” са водещи български и международни компании
Най-актуалните знания
По време на обучението си студентите се запознават с всички водещи тенденции
в бранша на бизнес софтуера
Експерти от бранша
Преподаватели в магистърската програма са експерти с дългогодишен опит в областта на бизнес софтуера и дигитализацията на бизнеса
Висше училище по застраховане и финанси
Висшето училище по застраховане и финанси е частна образователна инстутуция.
То е открито с решение на 39-то Народно събрание на Република България от 25.07.2002 г. и обучава студенти в бакалавърската и магистърската степен по специалности от професионалното направление “Икономика”, както и докторанти по акредитирани докторантски програми.
По част от специалностите в магистърската степен се осъществява съвместно или подкрепящо обучение на студенти с конкретни партньорски бизнес организации.
Мисията на ВУЗФ е да подготвя висококвалифицирани специалисти в областта на икономиката и да развива икономическата наука в съответствие с потребностите на съвременната практика. Академичната политика на висшето училище е насочена към прилагане на най-добрите образователни практики в Европа и света, като основната му цел е осигуряване на високо качество на обучението и успешна професионална реализация на студентите чрез поддържане на много добро сътрудничество с бизнеса.
Висшето училище по застраховане и финанси предлага обучение на високо равнище, съизмеримо с водещи университети от Европа и САЩ. Доказателство за това и същевременно един от основните приоритети в политиката за развитие на ВУЗФ е осъществяването на сътрудничество с чуждестранни университети по различни бакалавърски, магистърски и следдипломни програми, както и предоставянето на иновативни и гъвкави форми и методи на обучение.
Институционална акредитация на Висше училище по застраховане и финанси от НАОА 2020 г.
Програмна акредитация на докторски програми във Висше училище по застраховане и финанси
Доклад от междинната инспекция на BAC 2020 г.
Международна акредитация от ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants)
Удостоверение за признаване на ВУЗФ от Съвета за висше образование на Република Турция
Висшето училище по застраховане прилага вътрешна система за управление на качеството (СУК), която е въведена със заповед на ректора от 22.01.2007 г. Тя е разработена първоначално съгласно изискванията на действалия тогава международен стандарт за качеството ISO 9001:2000 и актуализираната впоследствие съгласно стандартите ISO 9001:2005, ISO 9001:2008 и ISO 9001:2015. Системата е сертифицирана преди нейното въвеждане от външната одитираща организация “Муди Интернешънъл” ООД и ресертифицирана от нея, Интертек и “Ен Кю Ей (NQA) Източна Европа” ООД, преименувана на MG Global, след извършване от тях на съответни контролни и ресертификационни одити.
Системата за управление на качеството на ВУЗФ включва Наръчник и осем процедури по качеството:
- Управление на документираната информация;
- Управление на записите;
- Управление на висшето училище;
- Управление на процесите, свързани с академичния състав;
- Вътрешни одити;
- Управление на несъответствията;
- Коригиращи действия;
- Превантивни действия.
Висшето училище има също така своя официално декларирана и публично оповестена политика по качеството, която се актуализира периодично. Нейната цел е да покаже ангажираността на ръководството на ВУЗФ за осигуряване и поддържане на високо качество и конкурентни предимства на предлаганото обучение и за удовлетворяване на изискванията на студентите, докторантите и другите заинтересовани страни от него.
ERP Academy
ERP Academy е единствената по рода си образователна организация в България, която има за цели да развива обучението в областта на бизнес софтуера и да популяризира сектора като перспективен за развитие както за бъдещите професионалисти в областта, така и за компаниите, които се стремят към изграждане на устойчиви и съвременни бизнес модели и дейности.
Партньори на ERP Academy са водещи български и световни компании за бизнес софтуер, както и експерти от областта, които имат за цел да подпомогнат подготовката и обучението на кадри в специфичния бранш на бизнес софтуера от клас ERP, CRM и BI, стимулирането на съвместни инициативи с образователните институции и популяризирането на сектора като подходящо място за кариерно развитие.
Какво включва магистърската програма?
Магистърската програма „Бизнес софтуер и ERP платформи“ има разработена авторска методология на преподаване, която основно залага на модела „учене чрез правене“. Този начин на обучение развива критичното и аналитичното мислене, дава възможност за откриване на силните страни на студентите и провокира към стремеж за постоянно развитие на знанията. Студентите имат възможност да работят с различни бизнес софтуерни решения, в които решават реални бизнес казуси, като по този начин успешно усвояват важни знания и умения, които могат да бъдат приложени в практиката веднага.
Неикономистите, както и завършилите икономическа специалност в степента „специалист” или „професионален бакалавър” е задължително да преминат подготвителен семестър. Той е дистанционен и включва основни икономически дисциплини, които се определят според придобитото предишно образование.
Неикономистите имат възможност да запишат магистърската програма “Бизнес софтуер и ERP платформи” в съкратена форма на обучение и да завършат обучението си в рамките на една година.
Запознаване със системи за управление ресурсите на предприятието (Enterprise Resource Planning – ERP)
В дигиталната ера за бизнеса е от изключително значение да открие софтуерен продукт, който е подходящ „гръбнак“ на всички информационни потребности – сега и в бъдеще. Една ERP система е необходимо да обхваща добре управлението на ресурсите и да бъде изградена като платформа, върху която да се надгражда постепенно цялата информационна схема.
Дисциплината е фокусирана върху ERP (Enterprise Resource Planning) системите – централния елемент от всяка съвременна корпоративна инфраструктура. Тя обхваща всички аспекти от продажбата, внедряването и развитието на този тип софтуерни системи, със силен акцент върху принципите, организацията, методологията, както и превръщането им в платформи и цялостни екосистеми.
Процесът на обучение има силна практическа насоченост и се осъществява с участието на водещи компании от бранша, а лектори са някои от най-опитните специалисти в областта. В него са представени някои от водещите ERP системи.
Залегналите в дисциплината практически упражнения конкретизират и затвърждават теоретичните познания и позволяват придобиването на практически умения за работа с някои от най-разпространените ERP системи.
Дисциплината обръща внимание на най-модерните аспекти от развитието на ERP системите, включително тяхната интеграция с комуникационната инфраструктура, мобилността, създаването на екосистеми за изработка на приложения към тях и други.
Управление на производството в ERP система
Целта на курса е да запознае студентите с производствените модули на съвременните ERP системи. В рамките на курса обучаващите се ще научат как да използват ERP системи за оптимизиране на производствените процеси, контрол на инвентара, управление на производствената линия, планиране на производствените поръчки, проследяване на производствения процес и анализ на данните за производството с цел подобряване на ефективността и намаляване на разходите.
Основните положения от теорията и практиката в управлението на производствени модули в ERP системи се излагат в рамките на лекционния курс. Успоредно с него се осъществяват и активните форми на обучение като практическите упражнения, при които се конкретизират и затвърждават теоретичните познания и се добиват практически умения и професионални навици в използването на ERP системи за управление на произвдствени процеси.
Управление на човешките ресурси в ИТ компании
Управлението на човешките ресурси е сред най-динамично развиващите се бизнес направления. Независимо дали се изпълнява в бизнеса, администрацията или неправителствена организация, управлението на човешките ресурси се подчинява на едни и същи принципи, които са свързани с ефективната организация на процесите по администриране на персонала, неговото развитие и оценяване като актив в компаниите.
Дисциплината “Управление на човешките ресурси в ИТ компании” разглежда универсалната същност на процеса по набиране и подбор на кадрите, оценяване, възнаграждение, обучение, неговата вътрешна логика и елементи, както и основните методи и техники, свързани с неговото изготвяне, оценка и изпълнение.
Управлението на човешките ресурси представлява приложение на знания, опит, инструменти и техники към управлението на най-ценния ресурс на организациите – човешкия. Управлението на човешките ресурси се осъществява чрез формализиране и използване на принципно нови методи и техники, използвайки съвременни програмни продукти.
Основна задача на дисциплината е да представи пред студентите основни практики, процедури и начини на управление на човешките ресурси на организациите, за да могат те да израснат, да затвърдят своите успехи и да бъдат по-конкурентноспособни.
Системи за управление на връзките с клиенти (Customer Relationship Management – CRM)
Customer Relationship Management (CRM) е стратегия за управление на взаимоотношенията и взаимодействията на компаниите с техните потенциални и настоящи клиенти. Много често CRM се възприема само като софтуерно решение, което автоматизира процесите в маркетинга и продажбите и се пропуска неговата основна характеристика, а именно, че CRM е философия, която поставя клиента и неговите потребности в центъра на фирмената дейност.
Сред основните теми, заложени в дисциплината са изграждане на CRM стратегия за привличане и задържане на клиенти, избор на подходяща система, преглед на актуалните решения на пазара, и методология за внедряване на CRM.
По време на обучението студентите и курсистите се запознават с философията на CRM и получават необходимите знания за това как се достига до нови клиенти, прилагане на правилни маркетингови техники и как те да бъдат максимално ефективни спрямо поставената таргет група.
Бизнес комуникации в ИТ проекти
Динамичната бизнес среда изисква от всеки човек ново познание и различна осъзнатост за заобикалящия ни свят. В забързаното ежедневие най-ценният ресурс на всички е времето и неговата ограниченост налага „забързване“ и на правилата на общуване.
Практическата насоченост на курса се изразява в това, че обучаваните са силно мотивирани да започнат използването на всички представени техники и умения веднага. Приложимостта е валидна не само в бизнес средата, но и в личните взаимоотношения и комуникация.
Освен задължителните познания, свързани с писмена, вербална и невербална комуникация, студентите и курсистите получават бързо-резултатни техники от невро-лингвистично програмиране (НЛП) и коучинг, както и специфични презентационни умения, които ги превръщат в убедителни и уверени комуникатори и презентатори.
Обучителният модул разглежда също бизнес етикетът и причините, поради които той се изменя и „модернизира“ не само в посока опростяване на правилата, но и влияние от модните тенденции в облеклото и стила.
Бизнес интелигентни системи (Business Intelligence – BI)
Business Intelligence (BI) се отнася до практиките и технологиите, използвани от организациите за събиране, обработка и представяне на стойност от съществуващата информация. Всичко това е свързано с преобразуване на данни и разбиране на ключова информация за по-добро вземане на бизнес решения с помощта на визуализации, отчитане, прогнозен анализ и други функции. Business Intelligence помага да се отговори на въпроса „Защо“ въз основа на реална и качествена информация.
По време на обучението студентите се запознават с ключови термини, методи за събиране и анализиране на информация, както и инструменти за визуализация на данни. Получените знания се затвърждават чрез практически обучения, по време на които се използва BI система.
Финансови аспекти на ИТ бизнеса
Управлението на финансите на предприятието е неделима част от управлението на фирмата. Финансовите модули на софтуерните системи отразяват финансовите и счетоводни измерения на дейността на фирмата. Те трябва да интегрират финансовите и счетоводни дейности с дейностите по управление на паричните средства и бюджетите, както и с изготвянето на отчети справки и анализи.
В резултат от обучението по дисциплината студентите получават знания и умения, които са адекватни на съвременните тенденции в развитието на бизнес софтуера. Това ще им даде възможност да се реализират по-лесно на пазара на труда и ще ги направи по-конкурентни в големите компании, използващи цялостни бизнес решения за управление на дейността си.
Внедряване на системи за управление на бизнеса
Всеки бизнес има своите уникални процеси, услуги и продукти, които го отличават от останалите. Планирането на ресурсите на предприятието или ERP, е инструмент от съществено значение не само за големите компании, но и за малките и стартиращите фирми.
Системите за управление на бизнеса от такъв клас имат важна роля, когато става въпрос за организиране и обработка на финансови данни. Те също така подобряват цялостната дейност и развитие на бизнеса в дългосрочен и краткосрочен план. В допълнение към тези предимства, чрез използване на ERP софтуер компаниите могат да увеличават ефективността и да рационализират процесите, да намалят разходите и да подобрят производителността.
Внедряването на ERP система често отнема време, тъй като изисква изчистване както на бизнес моделите, така и пълно детайлизиране на потоците от информация. Поради тези изисквания внедряването на такава система има благотворно влияние върху организацията като цяло.
По време на курса „Внедряване на системи за управление на бизнеса“ ще бъде разгледана общата идеология на системите от клас ERP, както и процесите по избор, различните етапи на внедряването и определянето на ключовите фактори за ефективност.
Участниците в обучението ще се запознаят и с различни методологии, подходи и най-добри практики при внедряването на системи за управление на бизнеса.
Студентите завършват обучението си в магистърска степен със защита на дипломна работа. Завършилите тази степен могат да продължат обучението си за придобиване на образователната и научна степен “доктор” и да участват в различни форми на продължаващо обучение.
Право на явяване на защита на дипломна работа имат студентите, които са положили успешно всички семестриални изпити за магистърската степен и са изпълнили другите задължения, предвидени в учебния план за специалността и формата на обучение.
Ръководителят на съвета на специалността определя научни ръководители на дипломантите и рецензенти на дипломните им работи.
Защитата на дипломна работа се организира в рамките на три сесии, времето за които се определя в учебния план за специалността и формата на обучение. За явяването на защита на дипломна работа се подава молба от съответния студент до ректора.
Доц. д-р Наталия Футекова
Основател на ERP Academy
Бояна Ликоманова-Димова
Управляващ партньор в Balkan Services, хоноруван преподавател
Проф. Теодора Лазарова
Преподавател
Росен Караиванов
Управляващ партньор в Team Vision Bulgaria, лектор
Проф. Даниела Илиева
Преподавател
Владимир Рашев
Управляващ партньор в Balkan Services, лектор
Тихомира Иванова
Част от експертен отдел в ERP.BG, хоноруван преподавател
Георги Бекяров
Senior Cloud, CRM, CX Consultant. Хоноруван преподавател
Красимир Станев
Управляващ партньор в КГС Консълтинг Сървисис, SAP консултант, хоноруван преподавател
Владимир Филипов
Управляващ партньор в NearSoft Europe, лектор
Мария Савова
Старши ERP мениджър в М Холдинг АД, хоноруван преподавател
Стефан Николов
Управляващ партньор в ITC Consult, лектор
За кого е подходяща магистърската програма?
Настоящи и бъдещи служители, които работят в компании, в които има внедрен бизнес софтуер, както и за среден и висш мениджмънт. Студентите, завършили магистърската програма се реализират най-често в следните бизнес области:
- Информационни технологии
- Консултантски компании
- Счетоводство
- Финанси
- Търговия на дребно
- Производство
Студентите, завършили магистърската програма заемат следните позиции:
- Управители
- ERP мениджъри
- Мениджъри на отдели
- Консултанти по внедряване на бизнес софтуер
- Експертен отдел за поддръжка на клиенти и партньори
- Търговски представители
Тихомира Иванова
Магистратурата “Бизнес софтуер и ERP платформи” дава една страхотна основа, ако човек има желанието да стъпи на нея и да продължи да се развива.
Мария Савова
Запознаването с методологията при извършване на различните етапи на внедряване и поддръжка и структурирането на дейностите на един ERP специалист ми донесоха увереност и спокойствие в работата ми, които в последствие се оказаха много полезни при реализирането на големия проект, който ми беше поверен.
Владимир Рашев
Магистратурата “Бизнес софтуер и ERP платформи” е интересна и ние я подкрепяме, защото имаме нужда от кадри и нашите клиенти имат нужда от кадри.
Приемът в магистърската програма „Бизнес софтуер и ERP платформи“ е отворен целогодишно. Възможностите за стартиране на обучението са две – през ноември и през февруари.
Във Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) могат да кандидатстват и да се приемат за обучение в магистърска степен лица с успех не по-нисък от „добър“ от дипломата за завършено висше образование на образователно-квалификационните степени „специалист”, „професионален бакалавър”, „бакалавър” или „магистър”.
Успехът се изчислява като средна аритметична оценка от средния успех по предметите, вкючени в учебния план на завършената специалност в съответната образователно-квалификационна степен, и от средния успех от оценките от държавните изпити или от защитата на дипломната работа.
Желаещите да запишат магистърската специалност „Бизнес софтуер и ERP платформи“ е необходимо да изпратят CV на имейл info@erpacademy.bg, след което представител на ERP Academy ще се свърже с тях за насрочване на интервю.
Интервюто е с продължителност между 20 и 40 минути и преминава под формата на събеседване, по време на което кандитат-студентът и интервюиращият говорят за мотивацията за записване в програмата, знанията и уменията, с които разполага кандидатстващият, както и неговите очаквания за обучението и последващата реализация.
В магистърската програма „Бизнес софтуер и ERP платформи“ могат да се запишат само одобрените от ERP Academy кандидати.
- Плик – молба с кандидатстудентски документи, които може:
– да бъдат попълненени в онлайн формуляра за кандидатстване;
– да бъдат свалени като файл от сайта, попълнени и изпратени по пощата или чрез куриер;
– да бъдат закупени в книжарницата на висшето училище
- Копие и оригинала на дипломата за завършено висше образование, коeто след сравняване с данните в копието се връща на кандидат-студента.
- Копие на дипломата за завършено средно образование.
- Документ за платена такса за обработка на кандидатстудентски документи.
- Четири броя актуални снимки с размер 3,5/4,5 см.
Цената на магистърската програма е според придобито висше образование:
● за икономисти таксата е 3920,00 лева за цялата магистърска програма
● за неикономисти таксата е 5191,00 лева за цялата програма
Тарифа за таксите за учебни услуги
Актуална информация за тарифите за таксите за учебни услуги на Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) е налична онлайн в сайта на университета на адрес: https://vuzf.bg/tarifa-za-taksite-za-uchebni-uslugi
Начини на плащане
- еднократно за цялата магистърска програма
- еднократно за всеки семестър – от 1 до 7 септември за зимен семестър и от 1 до 7 януари за летен семестър
- разсрочено плащане на 4 равни вноски по 25% със следните срокове за заплащане:
Зимен семестър
1-7 септември
1-7 октомври
1-7 ноември
1-7 декември
Летен семестър
1-7 януари
1-7 февруари
1-7 март
1-7 април
За записване на приетите студенти се представят в определения срок във фронт офиса на висшето училище следните документи:
- писмено съгласие за обработване от висшето училище на личните данни във връзка с обучението им в училището
- копие и оригинал на дипломата за висше образование
- копие и оригинал на дипломата за средно образование
- студентска книжка
- декларация за здравословното състояние
- договор за обучение между висшето училище и студента
- копие на документа за платената такса за обучение
- четири броя актуални снимки с размер 3,5/4,5 см.
Приетите студенти, които не са се записали в срок и не са предоставили пълния набор от документи, не придобиват студентски права.
График на учебните занятия
Магистърската програма „Бизнес софтуер и ERP платформи“ се провежда само в задочна форма на обучение.
Занятията се провеждат в събота и неделя в определените по график дати и часове в сградата на Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) или онлайн, според актуалната ситуация в страната.
Присъствие
Задължително е присъствието в минимум 50% от занятията. Силно препоръчително е студентите да присъстват на 100% от занятията, предвид това, че магистърската програма е силно практически ориентирана.
Начин на обучение
Лекции
В началото на всяка от дисциплините има въвеждаща теоритична част.
Практически упражнения
За всяка една от дисциплините са заложени практически упражнения, свързани с работа със специализиран бизнес софтуер или разработка на проекти.
Дискусионна част
По време на всяка една от дисциплините се водят активни дискусии с цел обмяна на опит, знания и възможност за задаване на допълнителни въпроси.
Самоподготовка
Всяка една от дисциплините има отделна част, която е свързана със самоподготовка чрез допълнителни учебни материали, изпълняване на задания в специализиран бизнес софтуер или разработка на проект.
Изпити и оценяване
Всеки преподавател има индивидуални изисквания относно формата на изпита и изискванията за оценяване.
Най-често изпитите протичат под формата на:
- Изпълнение на задания в специализиран софтуер в определен срок
- Разработване на курсов проект и презентация
- Тест
Допълнителни възможности
Екипите на ВУЗФ, ERP Academy и партньорите на програмата дават следните допълнителни възможности:
- Присъствие на безплатни събития по теми, свързани с бизнес софтуер, информационни технологии, бизнес, предприемачество, икономика, финанси и други
- Присъствие на платени събития и обучения
Всеки от студентите ще получава пълна информация за предстоящи събития и обучения целогодишно чрез електронните бюлетини на ВУЗФ и ERP Academy.
Свържете се с нас
Можете да се свържете с нас на посочените по-долу контакти или чрез формата за запитвания в сайта.
Наш представител ще се свърже с Вас до 24 часа от момента на получаване на запитването в работно време.
e-mail: info@erpacademy.bg
телефон: +359 876 330 800